Наближення халвінгу 2024 року вже наступає. Давайте розглянемо, як впливали попередні зменшення винагород на ціну Біткоїна.
Халвінг Біткоїна – це подія, яка відбувається при досягненні певного блоку в його блокчейні. Сатоші Накамото запрограмував Біткоїн таким чином, що кожні 210 000 завершених блоків винагорода для майнерів, які займаються видобутком BTC, зменшується вдвічі. Цей процес повторюється приблизно кожні чотири роки та впливає на деякі ключові аспекти екосистеми Біткоїна.
Спочатку, коли в 2009 році запускався Біткоїн, винагорода за добування блоку складала 50 BTC. Після першого халвінгу у 2012 році вона зменшилася до 25 BTC, а після другого халвінгу у 2016 році - до 12,5 BTC. Халвінг у 2020 році скоротив винагороду за блок до 6,25 BTC.
Очікується, що наступне зменшення нагороди (halving) відбудеться приблизно 17 квітня 2024 року, коли висота блоку досягне 840 000. На цей момент винагорода за блок скоротиться з 6,25 до 3,125 BTC.
Загалом заплановано 32 зменшення нагороди за блок, ще 29 очікуються до 2140 року, коли створення нових BTC буде припинено. Річ у тім, що загальний обсяг пропозиції Біткоїна обмежений 21 мільйоном монет. Щонайменше 2 мільйони ще належить добути. Наразі в усьому світі щодня видобувають близько 900 біткоїнів, які слугують винагородою майнерам, що перевіряють і забезпечують безпеку мережі.
Зменшення випуску нових монет безпосередньо впливає на ціну Біткоїна через динаміку попиту і пропозиції: менша кількість доступних монет може спричинити потенційне зростання ціни. Історично встановлено, що ціна Біткоїна різко підвищується у рік проведення халвінгу.
В цілому, Біткоїн пережив чотири бичачі рухи, які збігаються з подіями халвінгу. Актив перевищив $1000 у 2012 році та $20 000 після події 2016 року. Останній халвінг відбувся в середині травня 2020 року, передуючи значному бичачому циклу, пік якого припав на листопад 2021 року. Тоді Біткоїн досяг рекордного максимуму в $69 700.
Перший халвінг відбувся у 2012 році.
У 2012 році Біткоїн був мало відомий поза колами шифропанків. Але за рік до першого халвінгу його вартість стрімко зросла в чотири рази. Перший зменшення винагороди сталося на блоку 210 000, що призвело до зменшення її з 50 BTC до 25 BTC.
Ця подія викликала напруженість серед ранніх криптоінвесторів, які побоювалися, що вона може відлякати майнерів. Лише за місяць до події халвінгу у 2012 році ціна BTC становила $10,26 і не зазнала значних змін. Проте через місяць після халвінгу середня ціна зросла до $13,42.
Другий поділ, дві тисячі шістнадцятого року
Друге скорочення відбулося 9 липня 2016 року, внаслідок чого винагорода за блок була зменшено з 25 BTC до 12,5 BTC. Халвінг відбувся на фоні уваги засобів масової інформації до альткоїнів та ICO, серед яких була велика кількість шахрайських проєктів.
Спільнота криптовалют з нетерпінням чекала цієї дати. Ці очікування разом із різким зростанням популярності та визнання Біткоїна призвели до помітного підвищення цін, яке розпочалося наприкінці травня, за півтора місяці до халвінгу. Проте в середині червня відбулася корекція, і невдовзі після самого халвінгу ціна знову впала, досягнувши свого локального мінімуму на травневих рівнях.
Як виявилось пізніше, це була лише тимчасова корекція. Бичий тренд швидко відновився і перетворився на експоненційний ріст, досягнувши свого піку 17 грудня 2017 року. Тоді ціна сягнула історичного максимуму в $19 700. Після цього розпочався тривалий ведмежий тренд, і ціна біткоїна впала нижче $3 700.
Третій локдаун, 2020 рік.
У 2020 році відбувся третій халвінг у Bitcoin під час пандемії COVID-19. Ця подія призвела до зменшення винагороди за блок удвічі - до 6,25 BTC. Проте в цей час впливові інвестори та установи висловили підтримку Bitcoin. Крім того, криптовалютні платежі стали більш поширеними.
Протягом шести місяців до халвінгу у 2020 році ціна Біткоїна зросла на 300%, що відображає аналогічні тенденції, спостережені перед попередніми подіями зі скороченням винагород удвічі.
Перед халвінгом 2020 року Біткоїн стояв на рівні близько $9 000. Впродовж перших днів після халвінгу, ціна криптовалюти трохи знизилася, що може бути пов'язано з очікуваннями та ринковою динамікою.
Проте до кінця травня ціна почала стабільно зростати. У липні Біткоїн перейшов позначку в $10,000 і продовжив свій піднесений тренд. У грудні 2020 року Біткоїн перевищив позначку $20,000, встановивши новий історичний максимум. 10 листопада 2021 року BTC перевищив рекордні $69,000.
Четвертий сплит, квітень дві тисячі двадцять четвертого року
Ураховуючи те, що сьогодні відбулося лише три халвінга, складно робити остаточні висновки про продуктивність BTC до і після них. Наразі ціна Біткоїна зросла більш ніж утричі з лютого 2023 року і досягла нового історичного максимуму.
Халвінг у 2024 році випадає на час, коли відбудуться інші важливі події, такі як історичне схвалення спотового біткоїн-ETF у США та ймовірне зниження ставок ФРС. Пом'якшення грошової політики від Федеральної резервної системи для підтримки економіки відображається на помірному рості цін на біткоїн.
Інформація з історії, проаналізована IntoTheBlock, показує тенденцію до зростання цін після халвінгу, в той час як поточний цикл вказує на збільшення вартості раніше, ніж очікувалося. Це свідчить про те, що інвестори, можливо, вже зараз очікують "ефекту халвінгу".
Хоча аналіз дат халвінгу Біткоїна може допомогти зрозуміти багато речей, важливо зауважити, що він не розкриває всієї картини. На коливання цін впливають різні фактори, включаючи широкі ринкові тенденції та зміни в популярності криптовалют, які ми бачили у 2021 році.
Проте цикли половинення Біткоїна зазвичай пройшов за схемою ралі, корекції, консолідації та, нарешті, бичачого зростання. Ви можете детальніше дізнатися про це в нашій статті "5 етапів половинення Біткоїна".
Вам може бути цікаво:
- Як готуватися до поділу Біткоїна у 2024 році.
- Скільки ще поділень буде у Біткоіна?
- Останній булран біткоїна: криптовісник Чарлі Шрем вказав дату.