Кіберполіція успішно виявляє злочинців та повертає украдені кошти їх власникам, що свідчить про серйозний підхід України до криптовалют. Держава робить все можливе, щоб гарантувати безпеку своїх громадян у цій галузі.
Перед майбутньою легалізацією криптовалют, кіберполіція України активно займається підвищенням своєї готовності. Правоохоронці вивчають нові правила, співпрацюють з колегами з інших країн та вдосконалюють свої навички в роботі з новітніми технологіями. Це все зроблено для ефективного протистояння злочинам, пов'язаним з цифровими грошима.
Кіберполіція активно співпрацює з приватними компаніями, що мають експертизу в області технології блокчейн. Ці компанії надають необхідні інструменти та знання для виявлення та розслідування злочинів, пов'язаних з криптовалютами.
Про підготовку правоохоронців до легалізації криптовалюти та значення правильного регулювання криптоактивів для країни ми обговорили з речником Департаменту кіберполіції Артемом Олещенком.
Україна рухається до легалізації криптовалюти. Як готується до цього кроку кіберполіція?
Управління кіберполіції України Національної поліції України є одним із трьох державних органів, який займається розслідуванням злочинів, пов'язаних з віртуальними активами. Спеціалісти кіберполіції регулярно вивчають нові законодавчі акти, міжнародні документи, методологічні рекомендації, інструкції, що стосуються віртуальних активів.
Також вони розробляють власні алгоритми та процедури для роботи з криптовалютами, а також беруть участь у навчаннях і тренінгах як слухачі, так і тренери, для постійного удосконалення теоретичних знань і практичних навичок. У кіберполіції є успішні кейси стосовно відстеження, блокування, арешту та повернення криптовалюти. Тому досвід, набутий під час роботи Департаменту, є важливим для обміну та поширення серед інших підрозділів Національної поліції України, правоохоронних органів та правозастосовних інституцій. Безсумнівно, цей досвід потрібно відображати в наукових, навчальних посібниках, підручниках і т. д.
Цікаве в інтерв'ю за темою: "Україна повинна пропонувати крипторинку кращі умови, ніж у будь-якому іншому місці в світі": розмова з генеральним директором KUNA Михайлом Чобаняним.
Раніше позиція кіберполіції полягала у наступному: якщо в найближчий час не вдасться врегулювати статус криптовалюти в Україні, держава повинна буде офіційно заборонити її обіг. Чи сталися зараз якісь зміни? Чому, на думку правоохоронців, криптовалюті необхідно мати чіткий статус? Чи відбулися зміни щодо позиції кіберполіції щодо статусу криптовалюти в Україні? Чому правоохоронці вважають, що криптовалюті потрібно надати чіткий статус?
Підходячи до поняття віртуальних активів, слід зазначити, що в різних країнах це поняття сприймається по-різному. Наприклад, в Австралії, Франції, Чехії, Чилі, Люксембурзі, Ліхтенштейні, Іспанії, Швеції, Швейцарії, Великобританії, Німеччині, Колумбії, Тайвані, Таіланді віртуальний актив вважається нематеріальним активом; в Аргентині, Бразилії, Хорватії, Данії, Ізраїлі, Словаччині, ПАР - фінансовим активом; в Австрії, Канаді, Китаї, Гонконзі, Індонезії - товаром; у Бельгії, Італії, Польщі, Нідерландах - валютою; в Японії - засобом платежу. Отже, змінюючи сутність віртуального активу, змінюються і підходи до його арешту або роботи в рамках кримінальних проваджень.
На сьогодні в Україні законодавство щодо регулювання криптовалют знаходиться в процесі формування. Одним із варіантів є віднесення віртуальних активів до категорії товарів. Наприклад, в Цивільному кодексі України (стаття 179-1 "Поняття цифрової речі") зазначено, що віртуальний актив вважається цифровою річчю, з якою можна працювати на умовах, що властиві будь-якій іншій матеріальній речі.
Поділіться статистикою та описом таких злочинів в Україні.
На сьогодні в у Національній поліції (не виняток і кіберполіція) найбільша кількість звернень громадян, оскільки саме підрозділи Національної поліції розслідують більшість злочинів, що вчиняються на території України. До основних видів та методів вчинення кримінальних правопорушень з використанням криптовалют можна віднести такі фінансові злочини:
- Криптовалюти часто стають об'єктом крадіжок, які виконуються за допомогою різних методів, таких як хакерські атаки, фішинг, соціальна інженерія та використання шкідливих програм. Зловмисники можуть отримати доступ до цифрових активів шляхом використання криптовалютних гаманців, обмінників або інших платформ.
- Вимоги викупу у криптовалюті, коли зловмисники вимагають від жертви виплатити певну суму коштів у криптовалюті, часто за розблокування даних або повернення доступу до важливих ресурсів.
- Продаж товарів, заборонених за законом, за допомогою криптовалюти відбувається переважно в темному інтернеті, де злочинці намагаються уникнути виявлення.
- Розробка шкідливого програмного забезпечення (ШПЗ), яке продається за криптовалюту або може бути використане для шифрування пристрою з метою вимагання викупу;
- Шахрайство з криптовалютами може включати в себе різноманітні види обману, такі як фішингові атаки, підробка ICO (перша пропозиція монет), створення фальшивих обмінників або гаманців, а також обіцянки високих доходів від інвестицій.
Після розпочатку повноформатного вторгнення є певний тренд у використанні віртуальних активів у згаданих вище фінансових злочинах, а також зросла кількість справ, пов'язаних з діяльністю країни-агресора. Йдеться про псевдо-благодійність, коли зловмисники створюють фальшиві благодійні проекти, обіцяючи допомогу тим, хто її потребує.
Також варто звернути увагу на те, що всі законопроєкти у сфері віртуальних активів потребують синхронізації та багатьох правок. Це було сказано у інтерв'ю з членом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку Юрієм Бойком.
Розкажіть, як кіберполіція співпрацює з іноземними колегами у сфері крипторинку? Яким чином відбувається їх співпраця?
Зростання використання криптовалют у злочинних діях створює потребу у підвищенні співпраці між правоохоронними органами та криптовалютними біржами, обмінниками та іншими сервісами, які у будь-який спосіб пов'язані з віртуальними активами.
Криптовалютні сервіси допомагають у виявленні підозрюваних, надаючи важливу інформацію про транзакції, акаунти та їх власників для ефективного розслідування злочинів, вчинених за допомогою криптовалют. Департамент кіберполіції підтримує постійне співробітництво з іншими правоохоронними органами, обмінюючи інформацією через канали зв'язку Національних контактних пунктів 24/7 та Європолу SIENA згідно з міжнародними договорами.
Як кіберполіція викриває злочини з криптовалютою за допомогою технології блокчейн. Наведено приклад співпраці з приватною компанією Crystal Blockchain.
Сучасна економіка та зростаюче поширення криптовалют ставлять перед правоохоронними органами нові завдання. Для розслідування злочинів, вчинених з використанням криптовалют в Україні, потрібна спеціалізована методика та тактика. Першим кроком є аналіз блокчейн-транзакцій. Запити на отримання інформації про користувачів та транзакції допомагають встановити докладну інформацію про осіб, замішаних у злочинній діяльності. Українські правоохоронні органи постійно вдосконалюють свої методи розслідування криптовалютних порушень, що забезпечує високий рівень ефективності.
Одним з інструментів, які використовують у своїй діяльності правоохоронці під час розслідування кримінальних правопорушень, вчинених з використанням криптовалют, є аналітичний інструмент "Crystal Blockchain". Ця платформа є досить ефективним засобом підтримки аналізу не лише транзакцій у біткоїні, але й інших криптовалют у розслідуваннях кримінальних правопорушень.
Які ще партнерства з приватним сектором розглядає кіберполіція у галузі криптовалюти? І які цілі вони преслідують?
Кіберполіція тісно співпрацює з компанією Chainalysis, яка має значну кількість відкритих даних з блокчейну, а також додаткову інформацію з інших джерел та від клієнтів. Компанія використовує машинне навчання, статистичний аналіз та інші методи обробки даних, які дозволяють об'єднувати гаманці в кластери та відстежувати криптовалюти. Благодаря співпраці з командою Chainalysis вдалося впровадити стратегічні завдання зі збору та аналізу відкритої інформації, що допомагає у виявленні та припиненні діяльності правопорушників, які займаються фінансуванням тероризму, онлайн шахрайства та інших серйозних злочинів.
Як кіберполіція співпрацює з криптовалютою? Чи збільшилася активність у вивченні цієї галузі, особливо у зв'язку з її легалізацією в Україні?
У зв'язку зі зростанням загроз у кіберпросторі, проводиться дослідження сучасних автоматизованих програмних продуктів і рішень, зокрема у сфері розслідування віртуальних активів. Кіберполіція систематично покращує свої знання щодо використання програмного забезпечення, яке дозволяє проводити аналіз руху віртуальних активів. Це дозволяє встановити, до якого криптосервісу належить кінцевий отримувач цифрових активів, а також скласти запит до відповідної криптобіржі або обмінника для ідентифікації особи, що має відношення до незаконної діяльності.
Вам слід ознайомитись.
Юлія Пархоменко з Мінцифри розповіла про головні зміни у своєму варіанті законопроєкту про обіг віртуальних активів, а саме менші повноваження регулятора та відсутність надмірних санкцій.
"І в один момент всі зрозуміють, що використання криптовалюти є зручнішим, навіть при оплаті комунальних послуг". Відбулося інтерв'ю з засновником WhiteBIT Володимиром Носовим.
Легалізація криптовалюти в Україні та інноваційні продукти галузі: бесіда з представниками провідних криптокомпаній.