Перспективи та регулювання штучного інтелекту в Україні: звіт з IT Meets Tech

  • 02.02.2024 13:32
  • 18 хвилин читання
Перспективи та регулювання штучного інтелекту в Україні: звіт з IT Meets Tech

Українська влада збирається поступово впроваджувати регуляцію штучного інтелекту (ШІ). Для того, щоб українські підприємці могли бути готовими до цих змін, їм створюється спеціальна біла книга. Вона допоможе компаніям зрозуміти, які підходи потрібно використовувати, що вони повинні впровадити, і як адаптувати свій бізнес до вимог Європейського Союзу.

Світовий бум ШІ набирає оборотів, а нові системи та інструменти штучного інтелекту з'являються прямо зараз. Автоматизовані чат-боти, цифрові помічники, голосовий пошук та розпізнавання – все це стало часткою нашої реальності.

Тому необхідно обговорювати аспекти юридичного регулювання, етичні питання, вплив штучного інтелекту на суспільство, інтеграцію з реальними галузями та наскільки великі ризики від штучного інтелекту, як про це всі говорять.

Lviv IT Cluster організував конференцію IT Meets Tech з назвою «Квантовий стрибок: AI переосмислює можливості», з метою обговорення перспектив штучного інтелекту в Україні. На цьому заході виступали провідні експерти галузі та лідери індустрії штучного інтелекту, які розповідали про прогнозовані можливості в цій сфері в Україні.

Події були відвідані журналістами журналу PaySpace Magazine, які ексклюзивно поспілкувалися з учасниками конференції. Тому всі подробиці можна знайти у нашому матеріалі.

Чого насправді очікувати в Україні від державного регулювання штучного інтелекту (AI)? Введення штучного інтелекту в різні сфери нашого життя створює потребу у належному державному регулюванні. Україна не є винятком і повинна уважно відноситися до цього питання. Ефективне та надійне регулювання штучного інтелекту в Україні має важливе значення для забезпечення безпеки, етики та захисту прав громадян. Так, регулюючи цю технологію, держава може гарантувати, що AI використовується в інтересах суспільства і не завдає шкоди людям. Завдання державного регулювання AI включає в себе створення спеціальних нормативно-правових актів, які визначатимуть рамки використання цієї технології. Такі акти повинні закріплювати принципи прозорості, відповідальності та безпеки при розробці й використанні AI. Негайна розробка законодавчих актів є необхідною для врегулювання AI в сферах, де його застосування може мати великий вплив. Наприклад, в медицині AI може допомагати у розпізнаванні хвороб і плануванні лікування. Однак, така технологія повинна бути суспільно прийнята, основуючись на чітких нормах та принципах, що забезпечать якість та безпеку її застосування. Безперечно, держава повинна також створювати стимули для розвитку AI в Україні. Це можливо через розробку та впровадження програм підтримки, пільг та інших заходів, що сприятимуть росту інновацій і привертанню інвестицій. Такий підхід сприятиме розвитку внутрішнього ринку AI та відновленню довіри до цієї технології серед українських громадян. Загалом, маючи належне державне регулювання, Україна може забезпечити стійкий розвиток AI, який приноситиме користь країні та сприятиме поліпшенню якості життя громадян. Держава відіграє ключову роль у створенні сприятливої та етичної атмосфери для розвитку AI, і це її головне завдання.

Зараз не лише формулюються припущення або фантазії про штучний інтелект, а йдеться про конкретні виклики, з якими ми зіштовхуємося у процесі розвитку цієї технології. У подальшому розвитку штучного інтелекту головними напрямками стануть персоналізація продуктів та регулювання.

На конференції було обговорено регулювання штучного інтелекту як у світі, так і в Україні. Планується, що до 2026 року Європейський Союз прийме відповідне законодавство щодо штучного інтелекту. Тому для українських компаній та стартапів, які планують виходити на європейські ринки, важливо бути готовими до встановлених правил та законодавства. У нашій країні також передбачається поступове впровадження регуляції в сфері штучного інтелекту.

І хоча деякі підприємства наразі ставляться скептично до встановлення норм для систем штучного інтелекту, більшість розробників усвідомлюють, що регулювання є неминучим. Можна створити абсолютно революційний продукт, але не зможете його використовувати і продавати на зовнішні ринки.

Про це обговорювалося разом з експертами даної галузі.

Юлія Пархоменко, директорка директорату цифрової економіки Міністерства цифрової трансформації України, повідомила, що міжнародні інвестори вже задають запитання щодо даних, на яких українські компанії навчають свої моделі та спираються на них під час фінансування проєктів.

Етичність продукту Al не тільки вказує на його якість, але також гарантує його надійну роботу та можливість розширення масштабів.

"Ми обрали шлях вступу до Європейського Союзу, в якому вже функціонує регуляторна система. Тому у минулому році ми розробили план дій щодо впровадження регулювання в Україні, який передбачає поетапне введення його в цій сфері. Спочатку компанії будуть самостійно регулювати свою діяльність, щоб краще ознайомитися з вимогами повного регулювання, це буде рекомендацією. Ця модель вже отримала назву "біла крига". Ми плануємо опублікувати її в першому кварталі цього року та зробити її доступною для всіх. Зараз завершується процес перекладу на різні мови, зокрема англійську, щоб інші країни також могли скористатися нашими рекомендаціями, так як вони також зацікавлені в наших досягненнях", - коментує Юлія Пархоменко для PaySpace Magazine.

У Міністерстві цифрової трансформації створили та розширили дорожню карту регулювання штучного інтелекту, що дозволить компаніям отримати більш чітке уявлення про те, як держава планує інтегрувати законодавство у цій сфері.

Але один зі співзасновників blackbox.ua, Станіслав Под’ячев, вважає, що поки Україна не ввійшла до ЄС, нам не потрібно копіювати їх обмеження щодо регулювання ШІ. Він стверджує, що у нас є можливість створювати території, де компанії можуть досліджувати та розробляти продукти без обмежень. Коли уряд забороняє використання певної технології, це призводить до невигоди для народу. Думку Станіслава Под’ячева підтримує Дмитро Нечай, CTO Handy.ai та головний архітектор PLATMA.

"Регулювання штучного інтелекту є неетичним, оскільки штучний інтелект є лише інструментом. З багатьма правилами та обмеженнями держава нагромаджує більше влади в своїх руках. Вивчити технологію можливо, але це ускладнюється. Навіщо уповільнювати нову технічну революцію в Україні? Зараз це можливість для зробити великий стрибок, а потім ми зможемо регулювати. Згадаймо, "Дія" була неможливою впровадити її з обмеженнями в ЄС, але зараз це унікальний продукт, який викликає інтерес їхніх ринків. Так само має бути і зі штучним інтелектом", - заявляє Дмитро Нечай.

Докладніше: Як штучний інтелект змінює підхід до лікування пацієнтів та створення ліків - майбутнє медицини.

Чи дійсно наявні такі жахливі загрози від штучного інтелекту, про які говорять всі?

"Завдяки розвитку штучного інтелекту ми зазнали втрати права на приватність, але маємо можливість зробити використання ШІ більш відповідальним", - відзначив Петро Білик, керівник практики Штучного Інтелекту в компанії Juscutum, під час своєї презентації.

Головні кілька напрямків, що впливають на штучний інтелект, - це індивідуалізація та регулювання. Останній випадок шкандального створення штучним інтелектом відвертих зображень і відео з Тейлор Свіфт, які з'явилися на соціальній мережі Х, чітко продемонстрував рівень загрози, що випливає з цієї технології для приватного життя.

Система великою мірою розвивається і використовується не тільки для наукового та технічного прогресу, а також, наприклад, для боротьби з COVID-19 та розробки вакцини. Проте вже з минулого року штучний інтелект стали активно використовувати для шахрайських дій, і зараз законодавство намагається вирішити ці проблеми незаконного використання.

Проте є спосіб вирішення!

У Сполучених Штатах Америки та країнах Європи активно розглядаються законодавчі акти, що стосуються цієї сфери, тоді як в Україні наразі лише планується і аналізується можливість внесення змін до кримінального кодексу. Усьому світові доклаються зусилля для реагування на загрози в цій галузі, хоча більшість зараз перебуває на стадії обговорення. Серед країн, які відзначаються своїм прогресивним підходом до цього питання, варто зазначити Велику Британію, Канаду та Китай, що вже прийняли відповідні рішення.

Захист інтелектуальної власності стає актуальним для кожного громадянина. Держава намагається створити механізм для її захисту, аналогічний до захисту персональних даних в Європі. На Заході існує законодавство, за яким люди мають можливість скаржитися, якщо їхні дані використовуються незаконно, і різні країни реагують на порушення цього законодавства різними способами, включаючи рекомендації та штрафи для великих платформ, таких як Facebook та Amazon.

"Також у Європі пропонують встановлювати більш високі штрафи за порушення прав, пов'язаних зі штучним інтелектом. Можливо, Україна також повинна розглянути можливість впровадження подібних інструментів з врахуванням європейських стандартів. Це - лише один аспект законодавства, і для вирішення цього питання також потрібно забезпечити захист персональних даних. Нові можливості вимагають вивчення та аналізу того, як можна використовувати штучний інтелект. Наприклад, ШІ може бути використаний для навчання, як це показано у картинній галереї, де за допомогою смартфона можна отримати додаткову інформацію про картины. Це потребує розуміння та впровадження нових можливостей, а не паніки. Ймовірно, найбільший прогрес у галузі штучного інтелекту буде досягнутий в науці, технологічному прогресі та медицині", - поділився своїми очікуваннями з нашим виданням Петро Білик.

Цікава тема: Як штучний інтелект сприяє стабільному інвестуванню.

Упосередкування персоналу. Якими підготовчими заходами повинен займатися бізнес?

Одним з викликів прогресу штучного інтелекту є створення нових робочих місць.

На одному з останніх Всесвітніх економічних форумів була представлена інформація, згідно з якою впровадження штучного інтелекту та інших цифрових інновацій може вплинути на зменшення кількості робочих місць на 26 мільйонів протягом 5 років. Цей процес передбачає заміну близько чверті всіх робочих місць по всьому світу.

Зокрема, вчені передбачають зниження популярності в сферах, які можна легко автоматизувати. Штучний інтелект замінить фахівців, які займаються введенням даних, касирів, бухгалтерів і подібних професій. Одночасно автоматизація призведе до зростання попиту на професіоналів у галузі аналізу великих обсягів даних, управління технологіями та кібербезпекою.

На конференції IT Meets Tech фахівці галузі все ж акцентують на значущих перевагах. Однак робота будь-якого менеджера стає набагато простішою. Автоматизація є потрібною скрізь. Кожна науково-технічна революція визволяє людей від фізичної праці, хоча потім вони знаходять нові заняття.

"Наша основна думка і позиція компанії полягають у тому, що штучний інтелект буде розвиватись швидко і допоможе вирішити проблеми автоматизації та інформатизації для малих та середніх бізнесів. Він також допоможе подолати щоденні завдання. Зараз ці проблеми в основному доступні корпораціям, які мають достатньо ресурсів для ефективного вирішення. Штучний інтелект відкриває нові можливості для підвищення ефективності і вирішення проблем прямо там, де вони виникають. Хоча деякі професії можуть зникнути, але з'являться нові. Двадцять років тому ми не передбачили популярності вертикальних відео і ті, хто їх створював, часто зазнавали критики. Але зараз вертикальні відео стали дуже популярними. Я особисто вважаю, що більше автоматизації призведе до зростання робочих місць у сфері цифрової трансформації", - прогнозує Дмитро Нечай, головний технолог Handy.ai та головний архітектор у PLATMA.

Тепер на робочому місці може з'явитися, наприклад, фахівець у галузі цифрової трансформації, що сприятиме розвитку даної сфери. Якщо людей звільнятимуть з посад у сфері документообігу, цифрові робочі місця стануть більш доступними, додає фахівець.

Особливо варто зазначити, що в Україні швидко впроваджуються рішення із сфери штучного інтелекту в бізнесі. Це призводить до зростання кількості фахівців, які займаються розробкою таких інноваційних рішень. Навіть хоча кількість науково-технічних лабораторій в Україні не є такою значною, як у Сполучених Штатах, проте маємо свої власні внутрішні лабораторії іноземних компаній, які активно працюють в нашій країні.

Штучний інтелект вже давно проник у всі сфери діяльності. Тому неминучо потрібно готувати всіх до взаємодії з ШІ. У Міністерстві цифрової трансформації розроблять рекомендації, як коректно й ефективно використовувати штучний інтелект в освіті, щоб вчителі й учні могли зрозуміти її принципи. Також створюються нові навчальні курси, включаючи курси з штучного інтелекту на платформі "Дія освіта".

Ці навчальні курси адресовані широкому колу аудиторії, включаючи підлітків. У майбутньому планується створення курсу для медичних університетів, який буде включати інтеграцію штучного інтелекту в медицину. Ці курси також можуть бути сертифікаційними програмами в медичних університетах, оскільки штучний інтелект може поліпшити процес діагностики захворювань та допомогти в розробці більш ефективних методів лікування пацієнтів у майбутньому.

Цей матеріал буде корисним для вас, щоб ознайомитись з ним.

В Японії було розроблено штучний інтелект, який здатен до розшифровки "мови" курей.

Як штучний інтелект став необхідною складовою світової економіки

Як штучний інтелект впливає на хід виборів у США у 2024 році.