Запровадження Ukraine Facility відкриває можливості для поліпшення економіки та швидшого вступу України до Європейського Союзу. Тож уряд України закладає плани проведення реформ, в тому числі і у сфері віртуальних активів.
Під час післязустрічної прес-конференції 20 березня Жозеп Боррель, високопосадовець з питань зовнішньої політики ЄС, оголосив, що Україні було надано перший пакет допомоги у розмірі 4,5 мільярда євро через програму Ukraine Facility. З 1 березня почав діяти Регламент, який створює Ukraine Facility – фінансову програму ЄС для України на суму 50 мільярдів євро, що буде активна з 2024 по 2027 рік.
Україні будуть надані 33 мільярди євро у формі кредитів та 17 мільярдів євро у формі грантів.
Яку підтримку передбачає Український Фонд?
Програми підтримки та технічної допомоги - це ініціативи, спрямовані на надання допомоги у вирішенні проблем та підтримки у виконанні різноманітних завдань.
- Надання технічної допомоги уряду України, включаючи підтримку в реалізації законодавства ЄС та здійсненні структурних реформ.
- Підвищення кваліфікації управлінських органів на всіх рівнях - національному, регіональному та місцевому.
- Підтримка громадянського суспільства в Україні - це важлива справа.
Стратегія інвестування:
- Впровадження інструментів для зменшення ризиків для інвесторів, співпраця з міжнародними фінансовими організаціями з метою збільшення інвестицій та привертання нових інвесторів до України.
- Підтримка розвитку приватного сектору в Україні.
Підтримка плану Ukraine Plan:
- Підтримка від ЄС у виконанні плану Ukraine Plan полягає у наданні грантів та кредитів.
- Забезпечення необхідних реформ для вступу до ЄС, сприяння відновленню, відбудові, модернізації України, а також задоволенню невідкладних фінансових потреб.
Як раніше було зазначено, українська влада планує здійснити ряд реформ, щоб отримати €50 млрд протягом 4 років за програмою Ukraine Facility. У документі відзначається, що поява криптовалюти без правового регулювання може сприяти поширенню шахрайських дій, відмиванню грошей, фінансуванню тероризму та ухиленню від оподаткування.
Також ми повідомляли, що прес-служба Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР) наголосила, що у рамках оновленої кредитної програми з Міжнародним валютним фондом (МВФ) було визнано необхідність гармонізувати український ринок віртуальних активів із законодавством Європейського союзу.
Ми вирішили докладно вивчити питання регулювання криптовалют і спілкувалися з заступником Міністра цифрової трансформації з розвитку ІТ Олександром Борняковим і представниками Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Що ви знаєте про реформи, заплановані для впровадження в Україні Facility?
Олександр Борняков вказав, що документ містить перелік заходів та поправок, необхідних для отримання фінансової допомоги в розмірі €50 млрд. Ці кошти будуть виділятися упродовж 2024-2027 років щокварталу за результатами виконання індикаторів Плану для програми Ukraine Facility. Ці заходи спрямовані на проведення важливих реформ, які підтримають процеси євроінтеграції.
У рамках Плану визначено 69 напрямків реформ з понад 150 індикаторами. Ці зміни спрямовані на структурні перетворення в енергетичній сфері, судовій системі, антикорупційній боротьбі, фінансових потоках та впровадження регулювання ринку віртуальних активів, щоб забезпечити всеосяжний підхід до модернізації нашої країни відповідно до європейських стандартів.
Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку була запрошена Міністерством економіки України підготувати пропозиції до розділів "Фінансові ринки" та "Боротьба з корупцією та відмиванням грошей" у проєкті Плану України з реалізації пропозицій Європейської комісії щодо Регламенту Європейського Парламенту та Ради Європейського Союзу про створення Українського фонду. Ми підтримали остаточну версію Плану України без зауважень.
Які пропозиції щодо регулювання криптовалют можна очікувати від вашого відомства?
Олександр Борняков вважає, що Мінцифра повинна чітко розуміти, яким має бути законодавство про віртуальні активи у перехідний період, поки Україна не стане повноцінним членом Європейського Союзу і не отримає доступ до європейського ринку.
На даному етапі нам потрібно впровадити менш суворе регулювання, ніж те, що пропонується у європейському регулятивному акті Markets in Crypto Assets (MiCA). Це необхідно для того, щоб ринок розпочав працювати, з'явилися перші професійні учасники, у яких буде клієнтська база та їх кількість зросте до необхідного рівня для операцій.
У противному випадку існує ризик створення правового вакууму, в якому не вдасться вирости повноцінному ринку криптоактивів. Тимчасова затримка у розробці та оновленні законодавства про віртуальні активи позбавила нас можливості стати однією з перших країн, що могли б надати криптобізнесу чіткі правила. Тому сьогодні ми не маємо права затримувати ухвалення необхідних законів.
Альтернативний законопроєкт №10225-1, розроблений експертами Мінцифри спільно з представниками криптобізнесу, пропонує криптопровайдерам спрощені умови отримання авторизації та ведення діяльності в області віртуальних активів, порівняно з законопроєктом Нацкомісії.
Він передбачає сприятливіші умови, як от відтермінування авторизації на 10 років для консалтингових послуг, відсутність щорічних платежів за збереження вже отриманого статусу професійного гравця, менші штрафи за незначні порушення, а також відсутність "всеосяжних" повноважень регулятора. Це дозволить уникнути надмірної регулювання нового сектору економіки, і криптокомпанії зможуть поступово адаптуватись до нових регулятивних правил.
Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку у своїх пропозиціях націлена на створення прозорого регулювання ринку віртуальних активів, що забезпечить встановлення цивілізованих правил для бізнесу. Враховуючи потреби у захисті громадян, які здійснюють операції з віртуальними активами, комісія також розглядає можливість впровадження підходів MiCA з урахуванням особливостей вітчизняного законодавства.
Тому зараз необхідно враховувати та втілювати рекомендації Європейської Комісії щодо заявки України на вступ до ЄС у частині відповідності національного законодавства стандартам Групи з розробки фінансових заходів боротьби з відмиванням грошей (FATF) та позиції Міжнародного Валютного Фонду. Це означає, що потрібно негайно впроваджувати положення європейського регламенту MiCA в наше законодавство, а також дотримуватися відповідних стандартів FATF.
Також важливо, що згідно з MiCA будь-яка компанія, яка отримала авторизацію в одній країні-члені ЄС, може пропонувати свої послуги на єдиному європейському ринку для споживачів усіх 27 країн Європейського Союзу. Навіть якщо Україна наразі ще не є членом ЄС, з введенням положень MiCA у Закон про віртуальні активи, криптокомпаніям буде легше працювати за єдиною регуляторною політикою в усій Європейській зоні. Це дозволить учасникам ринку віртуальних активів розвивати однакові бізнес-процеси в Україні та ЄС, і в подальшому не потребуватиме перехідних періодів для їх адаптації до умов членства України в Європейському Союзі.
Чому особливо важливо дотримуватися законодавства ЄС у галузі криптовалют?
Олександр Борняков повідомив, що в 2022 році Україна отримала статус кандидата на вступ до Європейського Союзу. Це ще раз підтверджує нашу євроінтеграційну спрямованість розвитку.
Інтеграція України до Європейського Союзу вимагає приведення нашого законодавства у галузі віртуальних активів у відповідність з європейськими стандартами. Гармонізація національного правового режиму криптоактивів з європейськими нормами є важливою умовою для успішної інтеграції нашого ринку віртуальних активів до європейського фінансового простору.
У такому контексті, Україна активно працює над адаптацією вітчизняного фреймворку щодо віртуальних активів до європейського проєкту MiCA. Цей крок має велике стратегічне значення на довгострокову перспективу, оскільки правила цього регламенту будуть застосовуватися для всіх країн Європейського Союзу.
Важливо зауважити, що незважаючи на ухвалення регламенту МіСА, в ЄС ще не сформована власна регуляторна практика, не створені «підзаконні нормативні акти» до МіСА, відсутні необхідні пояснення від європейських регуляторів. На розробку та впровадження нових правил піде ще декілька років. Користуючись цим часовим проміжком, ми матимемо можливість пізніше гармонізувати наше законодавство, приводячи його у відповідність до вже усталених європейських регуляторних практик ринку віртуальних активів.
Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку зауважує, що впровадження законодавства ЄС пов'язане з кількома факторами. Регламент MiCA є першим у ЄС комплексним нормативно-правовим документом, який регулює ринок віртуальних активів на єдиних стандартах, сприяючи прозорій роботі бізнесу та захисту прав інвесторів. Експерти, які декілька років вивчали світову практику, брали участь у розробці регламенту. Якість документу високо оцінена, американські Конгресмени відзначають нормативну базу ЄС як приклад чіткості та інновацій. За часів схвалення тексту регламенту венчурний капітал значно зріс у європейські криптопроекти.
Яке значення має для України та нашої економіки саме ефективне вирішення питання регулювання криптовалют?
Олександр Борняков зазначив, що у зв'язку з російською війною економіка України переживає важкі часи, а витрати на потреби фронту постійно зростають.
Розвиток ринку віртуальних активів в Україні може сприяти економічному зростанню, здатному створювати обіг на мільярди гривень. Ми маємо намір побудувати потужну цифрову економіку, для цього необхідно використовувати всі можливості та розвивати нові галузі.
Отже, необхідно належним чином налаштувати регуляторний каркас для криптовалют, який враховував би інтереси держави та професіоналів ринку. Це допоможе залучити криптокомпанії до роботи в рамках нашого законодавства. Таким чином, ми зможемо отримати зовнішні інвестиції та додаткові надходження до державного бюджету, які є вельми важливими для підтримки економіки. Тому ми продовжуємо працювати над швидким ухваленням спеціального законодавства і створенням всіх необхідних умов для розвитку блокчейн-бізнесу в Україні.
НКЦПФР: ефективна крипторегуляція має велике значення як для бізнесу, так і для громадян. Українські підприємці отримають чіткість щодо правового регулювання на крипторинку, що дозволить їм розуміти правила гри і обсяг вимог, яких слід дотримуватись. Юридична визначеність допоможе створювати нові бізнес-моделі, розробляти довгострокові стратегії та вирішувати спірні питання. Громадяни матимуть захист від шахраїв та інших недобросовісних учасників ринку. З урахуванням високої волатильності віртуальних активів, наші інвестори повинні мати необхідні знання та вміти безпечно здійснювати операції з активами через посередників, які мають авторизацію в Комісії.
Якщо говорити про ефект крипторегуляції для економіки, то він очевидно проявляється принаймні у сплаті податків бізнесом та громадянами. Крім того, бажано бачити більш значущий вплив — створення нових робочих місць у компаніях, які працюють з емісією токенів або надають послуги на ринку віртуальних активів, а також залучення зарубіжних інвестицій та запуск нових міжнародних проєктів.
Разом з цим, всі ми розуміємо, що розміри ефекту очевидно залежать не лише від регуляції, але також від інших, можливо, не менш важливих факторів - перш за все від припинення воєнних дій на території України, а також від умов, на яких це відбудеться. Від цього фактору залежить привабливість нашої юрисдикції для інвесторів, що безпосередньо впливає на привертання іноземного бізнесу та інвесторів на ринок віртуальних активів. Крім того, Україні необхідно провести реформу судової та правоохоронної систем, без якої інвестори, зокрема іноземні, не матимуть можливості ефективно захищати свої права і тому не будуть зацікавлені у значних та тривалих інвестиціях.
Необхідно розуміти, що надання стимулів для розвитку криптогалузі має бути супроводжене забезпеченням іншої важливої функції держави - захист прав власників криптовалют та споживачів послуг в цій галузі. Це є одним з найважливіших завдань Регламенту MiCA. Розкриття інформації, прозорі фінанси та система корпоративного управління можуть надати високий рівень захисту активів та інтересів громадян, знизити ризик зловживань на ринку та втрату інвесторами коштів.