Депутат Верховної Ради від фракції "Голос" та перший заступник голови комітету з питань фінансової, податкової та митної політики Ярослав Железняк оприлюднив декларацію за 2023 рік, де зазначено його заощадження у вигляді біткоїнів та криптовалют.
Зняття екрану декларації. Джерело: Єдиний державний реєстр.
Як вказано у документі, до кінця 2022 року він володіє такими цифровими активами: 0,0007 BTC, 283 ETH та 10 SOL. Всі ці цифрові активи нардеп оцінив у 17 133 грн і зберігає їх на біржі Binance.
Біткоїни в деклараціях
Останнім часом серед українського політичного простору з'явилася мода - вказувати у деклараціях заощадження у цифрових активах. Зазвичай ці накопичення є дуже незначними. Водночас, траплялися випадки, коли депутати заявляли про належність чужих біткоїнів.
На приклад, Національне антикорупційне бюро України (НАБУ) та Спеціалізована антикорупційна прокуратура (САП) повідомили, що народний депутат України Олександр Маріковський був підозрюваний у внесенні неправдивих відомостей до декларації за 2020 рік. Виявилося, що парламентарій задекларував біткоїн-гаманець, належний іншій особі, з активами на суму 24,6 млн грн.
Зазначимо, що у деклараціях депутатів і чиновників України згадуються біткоїни. Серед них випливає голова Миколаївської обласної військової адміністрації Віталій Кім, який має 0,71 біткоїна, що дорівнює $30 000. Міністр з питань стратегічних галузей промисловості Олександр Камишін продав свої біткоїни за 17,45 млн грн. Крім того, кандидатка на пост голови Національного агентства з питань запобігання корупції України Катерина Каплюк володіє біткоїнами та криптовалютою на суму $4430.
Отримати хабар у BTC.
Також іноді виникають випадки, коли державні посадовці та службовці підозрюються в одержанні неправомірних користей у біткоїнах. Недавно правоохоронні органи затримали депутата фракції "Слуга народу" Андрія Одарченка за пропозицію отримати хабар у біткоїнах для голови Державного агентства з відновлення та розвитку інфраструктури.