Що представляє собою оновлення Ethereum Constantinople і чому воно має велике значення.

  • 14.03.2024 12:02
  • 8 хвилин читання
Що представляє собою оновлення Ethereum Constantinople і чому воно має велике значення.

Майже за рік після Shapella мережа Ethereum пройшла через ще одне значуще оновлення - Dencun. В даній статті ми спробуємо детально описати, що це таке і чому, крім зниження комісій, воно є важливою віхою в концепції масштабування Ethereum.

Після декількох місяців розробки та форків тестнетів команда Ethereum успішно впровадила оновлення Dencun в основній мережі. Основним завданням цього оновлення є значне зменшення комісій у мережах другого рівня на основі Eth.

Ethereum Denver - що це таке?

Термін "Денкун" використовується для позначення сумісності двох одночасних оновлень, які відбуваються одночасно з обох сторін блокчейна: оновлення "Канкун" на рівні виконання, де зберігаються всі правила протоколу, і оновлення "Денеб" на рівні консенсусу, який перевіряє блоки.

Загалом досягнути такого результату вдасться завдяки прото-данкшардингу ─ основному компоненту оновлення EIP-4844 всередині Dencun.

Прото-данкшардинг - це інноваційний спосіб проведення транзакцій в ролапах шляхом інтеграції блоків даних. Це окремий етап транзакції, де мережі або інші протоколи можуть тимчасово і ефективніше зберігати дані.

Бінарні великі об’єкти або блоби є доступним та тимчасовим зберіганням даних про партію транзакцій, як правило, з блокчейнів другого рівня Ethereum, таких як Optimism і Polygon zkEVM. їх основна мета - підвищення ефективності перевірки підключених транзакцій.

Замість перевірки кожного блоку, мережам досить лише підтвердити точність даних у прикріпленому блобі, що значно прискорить обробку транзакцій другого рівня. Тимчасова природа блобів забезпечує економію коштів на зберігання даних в Ethereum і підвищення доступності даних у мережі.

Через велику кількість блоків, що зберігають дані в мережах другого рівня Ethereum, витрати на це значно зменшилися, що призвело до зниження комісій для користувачів. За даними вебсайту l2fees.info, який відстежує мережеві збори за використання мереж другого рівня, вартість використання Optimism становить менше $0,01, StarkNet ─ $0,05, а Polygon zkEVM ─ $0,39. Комісія за використання Arbitrum One наразі складає $0,40.

Чому важливий прото-данкшардинг?

Майже десять років після запуску Ethereum проблема масштабованості залишається актуальною для мережі. Багато розробників вважають, що шардінг є належним і остаточним рішенням цієї проблеми.

Концепція передбачає розбиття мережі Ethereum на менші одиниці, які функціонують як незалежні блокчейни, захищені ротаційним набором валідаторів. Цей підхід дозволяє паралельно обробляти декілька транзакцій, що значно підвищує загальну пропускну здатність мережі.

Незважаючи на перспективне рішення, шардування потребує кількох складних оновлень, які можуть бути небезпечними при одночасному виконанні. Прото-данкшардинг в цьому випадку може виявитися крайньо необхідним. За словами розробників, прото-данкшардинг забезпечує основу для повного шардування, вносячи більшість необхідних змін без розділення мережі.

Можливі наслідки для Ethereum

Нове оновлення Dencun містить безліч поліпшень і нових функцій, які можуть суттєво вплинути на мережу Ethereum та її користувачів. Покрім цього, в оновленні також включено інші пропозиції щодо поліпшення Ethereum (EIP).

  • Пропозиція EIP-1153 спрямована на зменшення плати за зберігання даних on-chain, що у свою чергу підвищить ефективність використання блокчейн-простору.
  • Поправка EIP-4788 розширює можливості розробки стейкінг мостів та пулів.
  • EIP-6780: Ця пропозиція виключає код, який може призвести до розриву смарт-контрактів.

Зменшення ціни на природний газ

Однією з найбільш очікуваних переваг оновлення Dencun є можливе зниження плати за газ. Завдяки збільшенню місця для блоків даних за допомогою реалізації EIP-4844 (прото-данкшардінг), оновлення зменшить газові витрати за ролапи другого рівня. Це може зробити транзакції в мережі Ethereum більш доступними, що є важливою перевагою як для окремих користувачів, так і для бізнесу.

Підвищення продуктивності у галузі блокчейну.

Реалізація EIP-1153 спрямована на зменшення оплати за зберігання даних, що дозволить підвищити продуктивність використання блокчейн-простору. Це дозволить згі поділити ресурси мережі Ethereum більш ефективно, що потенційно дозволить здійснювати більше транзакцій та взаємодіяти зі смарт-контрактами.

Покращені розробки для мостів і пулів стейкінгу були запроваджені.

В рамках EIP-4788 планується зміцнення міжмережевих мостів та стейкінг-пулів. Це може призвести до створення безпечних і ефективних способів взаємодії користувачів з мережею Ethereum, чи то переміщення активів між різними блокчейнами, чи то участь в механізмі консенсусу Ethereum Proof-of-Stake.

Прибрати код, який може спричинити зупинку роботи смарт-контрактів.

Усунення коду, що може завершити роботу смарт-контрактів, як це запропоновано в EIP-6780, може призвести до створення безпечнішого та надійнішого середовища для розробників і користувачів смарт-контрактів у мережі Ethereum.

Майбутнє Ethereum обіцяє бути яскравим.

Оновлення Dencun є найбільшим оновленням Ethereum з часів Shapella, яке дозволило виводити ETH зі стейкінгу. Проте головною відмінністю Dencun є зниження комісій за проведення транзакцій у мережах другого рівня на основі Ethereum.

Ця позитивна ініціатива сприятиме популярності L2-ланцюжків, проте оплата за перекази в мережі Ethereum залишається надто високою і цю проблему буде важко вирішити найближчим часом.

Можливо, це зацікавить вас:

  • Все, що треба знати про оновлення Ethereum Shanghai: аналіз та наслідки оновлення відомого блокчейну.
  • EIP 4337 - активований Ethereum: Детальний посібник з взаємодії з рахунками
  • Віталік Бутерін висловився про плани Ethereum у боротьбі з квантовими атаками.