Тепер в Узбекистані діє закон, який передбачає можливість ув'язнення за незаконний майнінг.

  • 23.01.2024 11:03
  • 4 хвилини читання
Тепер в Узбекистані діє закон, який передбачає можливість ув'язнення за незаконний майнінг.

Президент Узбекистану Шавкат Мірзійоєв 19 січня затвердив закон, який встановлює кримінальну та адміністративну відповідальність за незаконні дії, що пов'язані з видобутком і використанням біткоїна та криптовалюти.

Зокрема, зазначений документ вносить зміни до Кодексу про адміністративну відповідальність та до Кримінально-процесуального кодексу. Нове законодавство передбачає настанову відповідальності за "нові типи злочинів, які вчиняються з використанням цифрових технологій". Воно доповнює деякі розділи Кримінально-процесуального кодексу статтями про порушення законодавства в галузі обігу криптоактивів та незаконне видобування (майнінг).

Кодекс про адміністративну відповідальність було доповнено новими статтями, які стосуються незаконного здобування, збуту або обміну криптовалют, а також неліцензованої діяльності провайдерів таких послуг. Згідно з цими статтями, за такі порушення може бути застосовано адміністративний арешт тривалістю до 15 діб або накладено штраф в розмірі від 20 до 30 базових розрахункових величин (БРВ) (від $550 до $825). Крім того, криптоактиви та засоби, які були використані для скоєння цих правопорушень, можуть бути конфісковані.

У разі повторного вчинення згаданих дій або їх вчинення у великих масштабах, штраф може бути збільшений до 400 БРВ (11 000 доларів), а обмеження волі можуть бути застосовані протягом трьох років.

Крім того, цей закон передбачає накладання покарань за здійснення майнінгу анонімних криптовалют або видобутку цифрових активів з порушенням встановленого порядку у вигляді штрафів, виправних робіт строком до трьох років, або обмеження або позбавлення волі на строк до одного року.

Принципи регулювання в Узбекистані

У 2022 році влада Узбекистану прийняла постанову, яка визначає розмір зборів для бірж та майнінгових компаній, що працюють у країні. Згідно з цим документом, майнери зобов'язані щомісяця сплачувати збір у розмірі 3 млн сумів ($275), біржі – 120 млн сумів ($11 000), а майнінгові пули – 30 млн сумів ($2750). Крім того, робота без наявності ліцензії та видобуток анонімних криптовалют заборонені. Компанії можуть продавати видобуті біткоїни лише на ліцензованих в Узбекистані біржах.

У вересні минулого року Узбекистан також вніс зміни до правил ліцензування та процедур отримання дозволів в галузі цифрових активів. Ліцензійний орган був перепризначений Національним агентством перспективних проєктів. Крім видання дозволів, ця організація тепер також контролює суму та процедуру сплати державного збору за отримання ліцензій.

Покарання для біткоїн-трейдерів

У січні поточного року Національна агенція з питань протидії корупції виявила, що на міжнародній біржі Binance проводяться операції з цифровими активами та коштами, отриманими незаконним шляхом.

У зв'язку з цим агентство прийняло рішення про накладення штрафу у розмірі 300 БРВ (102 млн сумів, або $8300), яке було передано біржі Binance.