У Національному банку України уточнили свої плани щодо запровадження електронної гривні.

  • 07.03.2024 11:31
  • 4 хвилини читання
У Національному банку України уточнили свої плани щодо запровадження електронної гривні.

Національний банк України (НБУ) планує запустити пілотний проєкт електронної гривні (е-гривні) у другій половині цього року. Про це повідомив директор Департаменту платіжних систем та інноваційного розвитку регулятора Андрій Поддєрьогін, інформує PaySpace Magazine.

За його висловлюваннями, у проекті активно будуть залучатися українці через банки-учасники. Усі операції з е-гривнею будуть проводитися за допомогою єдиної платформи, якою виступатиме НБУ. На даний момент у Нацбанку шукають постачальника, який розроблятиме сервіс.

Пілотний проект буде відбуватися відповідно до методології 5P Міжнародного валютного фонду (МВФ), повідомив посадовець. Він також підкреслив, що е-гривня не замінить фіатні гроші. Проте, за словами представника Національного банку України, CBDC (цифрові гроші центробанку) мають "певні переваги".

Однією з переваг є можливість програмування платіжних операцій з електронною гривнею, що надається технологією DLT. За словами Поддєрьогіна, використання єдиної платформи електронної гривні спростило б створення інноваційних програмованих послуг для користувачів.

У Національному банку не назвали точної дати запуску проєкту, зазначивши, що це відбудеться у другій половині 2024 року. Проте НБУ підкреслили, що через складність проєкту можливе перенесення термінів.

CBDC, або цифрова валюта центрального банку, може приховувати певні ризики та небезпеки.

Цифрові гроші центробанків приносять значні зміни до традиційної фінансової системи, але в той же час вони несуть загрози і виклики. Однією з головних проблем є можливе посилення державного контролю над фінансовими операціями громадян, що може призвести до обмеження фінансової конфіденційності та розширення можливостей для масового нагляду.

Крім того, централізований характер CBDC відкриває двері для ризику централізованих збоїв і атак на інфраструктуру, що може підірвати стабільність всієї фінансової системи.

Ще одна серйозна загроза полягає в потенційному ослабленні ролі комерційних банків та інших традиційних фінансових установ, що може привести до зменшення конкуренції та інновацій у фінансовому секторі.

Також є страх, що введення ЦБДК може збільшити ризики інфляції, якщо центральні банки будуть використовувати їх для фінансування державних витрат шляхом «цифрового друку грошей».

Усі ці небезпеки потребують уважного аналізу та розробки заходів з метою зменшення можливого негативного впливу на економіку та суспільство.

Дослідження по електронній гривні

У 2018 році була представлена перша концепція е-гривні. Тоді Національний банк України випустив 5443 цифрових аналоги національної валюти, якими користувалися лише його працівники. Регулятор планував, що у майбутньому використовувати цифрову гривню зможуть усі верстви населення.