Міністерство цифрової трансформації активно вивчає міжнародний досвід оподаткування індустрії біткоїну, повідомила Юлія Пархоменко, голова Директорату цифрової економіки, на своїй сторінці у Facebook.
За її словами, юридична компанія Manimama Legal & Growth Agency провела детальний аналіз податкових систем у країнах ЄС, Австралії, Швейцарії, Сінгапурі та інших. Результати дослідження демонструють, що дружні до цифрових активів юрисдикції пропонують бізнесу податкові стимули. Тим самим, держави намагаються сприяти розвитку сегмента Біткоїну у своєму регіоні.
Зокрема, Литва пропонує основну ставку оподаткування у 15% для корпоративного податку, але для малих підприємств вона може становити від 0 до 5%. Податок на зростання капіталу в операціях з цифровими активами не застосовується.
Німеччина приваблива юрисдикція завдяки 15% корпоративному податку на прибуток та 3,5% податку на торгівлю. Однак, рівень оподаткування також залежить від ставок муніципальних податків на торгівлю.
Португалія надає пільгові регіональні тарифи та знижені ставки для малих та середніх підприємств, а також нульову ставку для перших 50 000 євро з загального обсягу оподатковуваного доходу.
У Швейцарії встановлено ставку федерального податку у розмірі 8,5%, а також кантональні податки, які коливаються від 11% до 21%.
Дубай установив корпоративний податок на рівні 9%, якщо використовується вільна зона – 0%. Також ставка 0% застосовується до перших 375 000 дирхамів ($100 000) з загального обсягу оподатковуваного доходу. Власникам компаній надається податкове резидентство цією юрисдикцією.
За думкою Пархоменка, Україна також повинна розглянути можливість використання подібних підходів до оподаткування операцій з біткоїном і криптовалютами. Це сприятиме розвитку нових цифрових галузей та залученню іноземних інвестицій.
На що може розраховувати українське законодавство
Закон "Про віртуальні активи", який був схвалений ще у 2021 році, виявився неефективним без внесення змін до оподаткування операцій з цифровими активами. Текст самого закону також потребує оновлення з урахуванням положень європейського законодавчого акту MiCA.
Сьогодні Національний банк України (НБУ) та Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР) мають завдання розробити новий законопроект щодо регулювання ринку цифрових активів, враховуючи технічні зауваження Міжнародного валютного фонду (МВФ).
Регулювання в світі
Протягом останнього року обговорення регулювання Біткоїн-індустрії відбувалося у 42 країнах. Ці дискусії стосуються розробки правил для криптоіндустрії на рівні держави, а також прийняття конкретних законів у цій сфері. Згідно з експертами, це свідчить про те, що цифрові активи все більше впроваджуються на світовому рівні.